W dniach 14-16 listopada w naszej szkole odbył się konkurs informatyczny Bóbr. Bóbr to polska nazwa powołanego do życia w 2004 roku na Litwie międzynarodowego konkursu Bebras z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej.
Do udziału zgłosili się uczniowie ze wszystkich poziomów edukacyjnych - od klasy pierwszej po trzecią gimnazjalną.
Gratulujemy odważnym i trzymamy kciuki za wysokie wyniki!
001 konkurs bobr
002 szkola programowaniaW środę 24 października dziesięciu młodych adeptów sztuki kodowania miało okazję uczestniczyć w dniach otwartych szkoły programowania Coders Lab. Na moją prośbę pracownicy wrocławskiego oddziału działającej na obszarze całej Polski szkoły zgodzili się zaprosić nas na godzinne spotkanie z panem Jackiem - regionalnym managerem i panem Michałem - programistą i mentorem. Rozmowa dotyczyła doświadczeń z kodowaniem - usłyszeliśmy historię z czasów, gdy w komputerach królował DOS, a wiedzę o tym, jak przywrócić komputer do użytku po nieopatrznym wywołaniu "format c:/" posiadali nieliczni. Pan Michał opowiedział o swoich pierwszych doświadczeniach z tworzeniem stron i o tym jak, będąc samoukiem, rozwinął swoje umiejętności podążając nie zawsze prostymi ścieżkami kariery zawodowej. Mówił o trudnościach, z jakimi spotykają się programiści na każdym etapie nauki, ale także o tym jak wiele satysfakcji i korzyści niesie z sobą ten zawód - mobilność, wysokie zarobki, możliwości rozwoju, pracy zespołowej, perspektywiczność i ciągle rosnące zapotrzebowanie na specjalistów. Pan Jacek przedstawił ofertę szkoły i opowiedział o tym, jak wyglądają kursy i co można dzięki nim osiągnąć. Nasi uczniowie zrobili spore wrażenie na prowadzących spotkanie - mogli pochwalić się wszechstronnym doświadczeniem w kodowaniu - udziałem z kursach, wydarzeniu Hour Of Code, nauką HTMLa, Scratch'a i Pythona na lekcjach informatyki. Na pamiątkę spotkania otrzymaliśmy ciekawe gadżety: gumowe kaczuszki programisty (więcej szczegółów poniżej) oraz metalowe zagadki logiczne.

Mamy nadzieję kontynuować znajomość i współpracę z Coders Lab :)

Kilka słów o gumowej kaczce:
Metoda gumowej kaczuszki – nieformalny sposób debugowania kodu. Metoda polega na tym, że programista, próbując znaleźć błędy w kodzie (inspekcja kodu), trzyma w pobliżu gumową kaczuszkę lub inny przedmiot nieożywiony. Linia po linii, programista tłumaczy kaczuszce przewidywane funkcje każdego segmentu kodu – podczas sprawdzania powinny wyjść na jaw błędy stworzonej aplikacji.
Metoda jest wersją metody „myślenia na głos”, procedury uznanej za skuteczny sposób na przyspieszenie rozwiązywania problemów. Polecam każdemu z Was, drodzy uczniowie, zawsze gdy zadanie wydaje się niemożliwe do rozwiązania :)

Zapraszam do zapoznania się z pracami uczniów wykonanymi w czasie warsztatów informatycznych w dniu Święta Szkoły:

Filmy:
     Bieg Herbertowski 2015
     Bieg Herbertowski 2016
     Bieg Herbertowski 2017

Filmy zostały stworzone przez uczennice:
          Aleksandrę Wawrzewską 8d
          Maję Rainer 8d
          Aleksandrę Kromołowską 8d
          Natalię Maliszewską 8d
          Natalię Owczarek 8d
          Martę Zborowską 7d
          Lidię Szlązak 7d
         Julię Kaczmarek 7d

Krzyżówki:
     Herbert
     Nagrody Zbigniewa Herberta

Życie i twórczość Zbigniewa Herberta

Krzyżówki są dziełem:
          Jana Malarskiego 8d
          Aleksandra Serwika 3
          Jakuba Romanowskiego 3c

Maja Stec, Hanna Staśkiewicz z 7d oraz Marcin Łęcki z 8a stworzyli quizy na platformie Kahoot, jeden z nich dostępny tutaj:

Z przyjemnością informuję, iż pięciu uczniów naszej szkoły:
     Illya Nikonenko kl. 3b
     Mikołaj Poprawa kl. 3b
     Oleksandr Tarasov kl 3b
     Kyrylo Goroshenko kl 8b
     Vladyslav Nikonenko kl 7b
zakwalifikowało się do kursu programowania w C++. Z relacji wszystkich osób, które podjęły próbę rozwiązania testu wiem, że był bardzo trudny i wymagał nieprzeciętnej umiejętności logicznego myślenia - brawa dla wszystkich, którzy podjęli wyzwanie. Piątce informatycznych geniuszy gratuluję talentu i życzę dalszych programistycznych sukcesów!

15 października o 16.30 w auli LO XIV przy ulicy Brücknera 10 odbędzie się spotkanie organizacyjne dla uczniów chcących wziąć udział w bezpłatnym kursie programowania w C++. Zapraszam również rodziców - będzie można poznać szczegóły kursu i wybrać dogodny termin zajęć.

preflekcja wydziału informatyki uw 20189 października odwiedził nas doktorant Wydziału Informatyki Uniewrsytetu Wrocławskiego pan Karol Pokorski, który poprowadził prelekcję dla 80 uczniów. Dotyczyła ona startującej niedługo kolejnej edycji Akademi Informatycznej - bezpłatnego całorocznego kursu programowania w C++.
Pan prelegent opowiedział młodzieży o projekcie, o Olimpiadzie Informatycznej i o samym programowaniu. Uczniowie dowiedzieli się jak wiele możliwości daje w dzisiejszych ta umiejętność, jak łatwo otworzyć furtkę do udanej kariery zawodowej zdobywając umiejętności programistyczne.
Młodzież miała okazję posłuchać o doświadczeniach pana Pokorskiego - pracy za granicą, wyjazdach do Doliny Krzemowej, sukcesach olimpijskich własnych i uczniów przez niego kształconych.
Była też okazja do wykazania się myśleniem algorytmicznym - gratuluję Mikołajowi Poprawie z 3b i Mateuszowi Bednarczykowi z 7d szybkiej i skutecznej analizy i rozwiązania zadania.
Pan Pokorski zaprosił uczniów do udziału w kursie w roku szkolnym 2018/2019. Dołączam się do tego zaproszenia i zachęcam do rozpoczęcia lub kontynuacji przygody z programowaniem.