W dniach od 5 do 9 listopada 2018 r.  uczniowie naszej szkoły świętowali setną rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę Był to okres nie tylko pogłębiania wiedzy historycznej, ale także wielu wyzwań dla klas.

Przedstawiam harmonogram zrealizowanych działań:

05.11.2018 - „dzień z wąsem Marszałka Piłsudskiego”. Uczniowie przyozdobili swoje twarze wąsami stylizowanymi na wąsa Józefa Piłsudskiego. Wąsy były namalowane lub na patyczku.

06.11.2018 – filmy o tematyce patriotycznej lub wojennej. Uczniowie klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej oraz 3 Gimnazjum wzięli udział w projekcji filmu pt.: „Dywizjon 303- Historia prawdziwa” natomiast uczniowie klas 4 i 6 filmu pt.: „Sekrety wojny”.  Oba seanse kinowe poprzedzone były prelekcjami wprowadzającymi uczniów w tematykę i rys historyczny filmów.

07.11.2018 – uczniowie stworzyli żywą flagę Polski

8.11.2018 – uroczysty apel z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, przygotowany pod kierunkiem pana Michała Szkutnika. Uczniowie na tę okazję wykonali kotyliony niepodległościowe.

9.11.2018 - szkolny konkurs pieśni i piosenek patriotycznych.  Każda klasa wykonała wcześniej wylosowaną przez przedstawicieli pieśń lub piosenkę patriotyczną. W tym dniu mieliśmy również możliwość obejrzenia apelu niepodległościowego przygotowanego przez klasy 1 i 2 Szkoły Podstawowej pod kierunkiem pani Małgorzaty Wilk i pani Magdaleny Łańcuckiej.

Koordynatorami działań były pani Agnieszka Tomaszewska i Sandra Kamińska

Projekt realizowany jest we współpracy z Okręgową Izbą Radców Prawnych we Wrocławiu. Podstawowym założeniem programu jest podwyższenie świadomości prawnej uczniów, szczególnie w zakresie problemów prawnych, towarzyszących młodzieży w życiu codziennym.

Podczas zajęć, zespół radców prawnych prowadzi wykłady oraz dyskusje, nt. obowiązującego prawa oraz przybliża słuchaczom podstawowe aspekty, związane z wykonywaniem zawodu Radcy Prawnego. W naszej szkole programem objęci są uczniowie klas ósmych.

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie od 2 lat.

Szkolnym koordynatorem projektu jest pani Sandra Kamińska

2019 02 26 04

2019 02 26 05

W roku szkolnym 2017/2018 z okazji 100-nej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej oraz klas trzecich Gimnazjum wykonali prace plastyczne, przedstawiające wizerunek oraz osiągniecia 100 Polaków, którzy wpłynęli nie tylko historie naszego kraju, ale także całego świata.  Lista została zainspirowana artykułem z miesięczniku Nasza Historia wydanym w styczniu 2018r.

Koordynatorem projektu była p. Sandra Kamińska

2019 02 26 03

Projekt został zorganizowany we współpracy z organizacją UKS Latający Holender w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw.

Projekt dotyczył zwiększenia świadomości dot. bezpieczeństwa nad wodą i w Internecie, poprzez działania plastyczne i fotograficzne. Odbiorcami projektu w naszej szkole byli uczniowie klasy 4b. W czasie warsztatów zorganizowanych przez UKS Latający Holender uczniowie poszerzyli wiedze i świadomość o bezpiecznym zachowaniu nad wodą podczas wypoczynku i rekreacji. Ponadto zwrócono również uwagę na aspekty ekologiczne (zanieczyszczenie wód morskich plastikowymi odpadami i jak ograniczać "produkcję" plastikowych śmieci). Druga część warsztatów obejmowała podstawy fotografowania i popularyzacji fotografii poprzez uświadomienie co i jak fotografować, tak by efekty sprawiały satysfakcję oraz jak i co bezpiecznie publikować w sieci internetowej. Uczniowie otrzymali mini poradniki fotograficzne oraz wzięli udział w konkursie na najlepsze zdjęcie, przedstawiające ich pasje.

Edukacja w Miejscach Pamięci to program wychowania patriotycznego, realizowany pod patronatem Prezydenta Wrocławia, a koordynowany przez Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Departament Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia. Uczniowie biorą udział w zajęciach edukacyjnych realizowanych w miejscach, które zapisały się w historii naszego kraju. Są to zarówno miejsca, które świadczą o pozytywnej, inspirującej działalności człowieka i bogatej przeszłości Polski i regionu, jak i związane z tragicznymi momentami z czasów II wojny światowej np. obozy koncentracyjne, zagłady oraz miejsca mordów. Dzięki tym wyjazdom, młodzież poznaje najstraszniejsze strony ludzkiej działalności, konsekwencje postaw nacjonalistycznych, ksenofobicznych oraz braku tolerancji. Wielu uczniom zajęcia dostarczają głębokich przeżyć, zmuszają ich do refleksji nad przeszłością i otaczającą rzeczywistością. Program ten w naszej szkole realizujemy od 2013 roku.

Uczniowie klasy 8b w roku szkolnym 2018\2019 uczestniczyli już w zajęciach na terenie obozu w Gross Rosen i jak i również podziwiali Kościół Pokoju w Jaworze. W planach mamy kolejne wyjazdy m.in. do Łambinowic i Brzegu (Zamek Piastów Śląskich).

Szkolnym koordynatorem projektu jest pani Sandra Kamińska.

2019 02 26 01

2019 02 26 02